Oszczędności na nowy rok, a ZAIKS

Oszczędności na nowy rok, a ZAIKS. Jednym z najczęstszych wyszukań w internecie na początku roku jest „tańszy ZAIKS”, „jak oszczędzać na ZAIKS”, „oszczędny ZAIKS” itp. W tych wyszukaniach chodzi o jedno. Oszczędności. I to oszczędności w kwestii ZAIKS. Niestety żyjemy w takim kraju, że przedsiębiorcy w dużej mierzenie nie mają łatwo. Jasne, ostatnimi czasy jest sporo usprawnień, ale to tylko dla bardzo małych czy nowych firm. A co z średnimi przedsiębiorcami, którzy są już na rynku długie lata? No właśnie!

Jak oszczędzić przy opłatach ZAIKS? Nie da się. Niestety, ZAIKS, STOART, ZPAV czy SAWP mają stałe i jednolite stawki. Nie jest możliwe płacenie mniej jeśli już raz rozpoczniemy płacenie tantiem za publiczne odtwarzanie muzyki. Tak więc przed rozpoczęciem działalności czy podpisaniem umowy z ZAIKS zastanówcie się dwa razy.

Oszczędności na nowy rok, a ZAIKS
Oszczędności na nowy rok, a ZAIKS

Oszczędności na nowy rok, a ZAIKS

Istnieje bowiem inny sposób na zaoszczędzenie pieniędzy jeśli publicznie odtwarzanie muzykę w swoim lokalu. I nie ma tu znaczenia czy podpisaliście już umowę z ZAIKS czy nie. Na czym ten trik polega? Na firmach zewnętrznych. Istnieją firmy, które posiadają własną muzykę do publicznego odtwarzania w lokalach użytkowych i firmach. Muzyka ta nie znajduje się w zbiorach ZAIKS. Co otrzymujemy nawet na piśmie w formie licencji na daną muzykę.

W Polsce jest kilka takich firm, jednak przy wyborze tej najwłaściwszej kierujmy się kilkoma rzeczami. Po pierwsze, niech firma działa na rynku już kilka, a nawet kilkanaście lat. Wówczas mamy pewność, że to rzetelna firma i posiada muzykę, która jest faktycznie licencjonowana przez nich. W przeciwnym wypadku ZAIKS już dawno by ich dopadł. Po drugie, szukajmy firmy, która posiada spore zróżnicowanie muzyki i co najmniej kilka tysięcy utworów. Tak aby w trakcie współpracy muzyka nie dublowała się zbyt szybko.

Warto też zapytać się czy po zakupie muzyki otrzymacie licencję na zakupione utwory, to jest konieczne i obowiązkowe jeśli chcemy być bezpieczni od ZAIKS.

fot. Pexels.com 

Dodaj komentarz