Jak się nie dać oszukać przy wyborze alternatywy dla ZAIKS

Jak się nie dać oszukać przy wyborze alternatywy dla ZAIKS. Często piszemy o tym że nie musicie płacić ZAIKS, STOART, ZPAV czy SAWP. Wówczas informujemy Was o tym, że jeśli nie chcecie płacić ZAIKS to pozostaje Wam zrezygnowanie z publicznego odtwarzania muzyki lub skorzystanie z firm zewnętrznych. Alternatyw dla ZAIKS jest kilka, jednak przy wyborze takiej firmy konieczne jest dokładne zapoznanie się z profilem firmy by   uniknąć trafienia na oszusta.

Przy wyborze alternatywy dla ZAIKS, warto zwrócić uwagę na kilka czynników. Po pierwsze jak długo dana firma działa na rynku. Nie ma co zwracać się o pomoc do firm, które dopiero co zaczęły swoją działalność. Nie mówimy tutaj że taka firma nie może być rzetelna i profesjonalna. Jednak lepiej zdecydować się na firmę z 10 czy nawet 20 letnim stażem, która zna wszystkie prawa i obowiązki w zakresie prowadzonej działalności. Ponadto tak długi czas działania firmy w takiej branży oznacza jedno. Została już wielokrotnie zweryfikowana przez organy Państwowe jak i sam ZAIKS. Można jej zaufać.

Jak się nie dać oszukać przy wyborze alternatywy dla ZAIKS
Jak się nie dać oszukać przy wyborze alternatywy dla ZAIKS

Jak się nie dać oszukać przy wyborze alternatywy dla ZAIKS

Kolejna rzecz na która warto zwrócić uwagę to ilość utworów. Nie decydujmy się na firmy, które posiadają mało utworów. Ciężko z tego coś dopasować do swojej firmy. Ciężko znaleźć muzykę, która zapewni godny substytut dla publicznego odtwarzania muzyki znanej z radia czy internetu. Dobra firma powinna posiadać szeroki zbiór utworów, tak aby dopasować repertuar do różnych firm i działalności. Ważne jest również posiadanie licencji na swoje utwory, na wszystkie utwory bez ZAIKS. Tylko wówczas mamy pewność i gwarancję, że nie kontrolerzy z ZAIKS nie znajdą danego utworu w swojej bazie danych.

Warto również zwrócić uwagę na elastyczne opcje płacenia za usługę i możliwość pobrania muzyki w różnych formatach. Niektóre firmy będą chciały muzykę na płytach CD, inni na pendrive, a także w formie streamingu. Dobra firma powinna posiadać wszystkie te formy dystrybucji swojej muzyki oraz różne warianty abonamentowe oraz możliwość kupienia muzyki jednorazowo. Mamy nadzieję że pomogliśmy Wam w dokonaniu wyboru.

Dodaj komentarz