O nas

WITAMY NA NASZEJ STRONIE INTERNETOWEJ, BĘDZIEMY TUTAJ PORUSZAĆ GŁÓWNIE TEMATY PRAWA AUTORSKIEGO, ZAIKSU I ORGANIZACJI ZBIOROWEGO ZARZĄDZANIA PRAWAMI AUTORSKIMI. BĘDZIEMY OPISYWAĆ PRAWDZIWE SYTUACJE Z ŻYCIA PRZEDSIĘBIORCÓW, ODPOWIADAĆ NA WASZE PYTANIA, A TAKŻE RADZIĆ W PRZYPADKU PROBLEMÓW Z TAKIMI ORGANIZACJAMI JAK ZAIKS, STOART, ZPAV CZY SAWP I WŁAŚNIE OD KRÓTKIEGO OPISU TYCH ORGANIZACJI I SPOSOBU ICH DZIAŁANIA ZACZNIEMY.

DLA PRZEDSIĘBIORCÓW
Wielu przedsiębiorców prowadząc swoje biznesy chce dotrzeć do jak największej grupy klientów, a także zapewnić im zakupy bądź świadczone przez siebie usługi w jaki najlepszych warunkach. Nie ukrywajmy, muzyka w firmie to podstawa. W salonach meblowych czy wszelkiej maści sklepach po prostu musi w tle przygrywać jakaś muzyka. Bez tego jest pusto, smutno i stwarza się niesympatyczna atmosfera gdzie pracownicy śledzą i nasłuchują swoich klientów. Oczywiście to tylko wrażenie, ale wrażenie takie wpływają na odbiór sklepu i decyzję klientów o kupnie danego towaru.

ASPEKT PSYCHOLOGICZNY
Muzyka zwiększa komfort przeglądania oferty sklepu często dość sporej, potęguje również wrażenia we wszelkich rodzajów restauracjach, pubach czy kawiarniach. Wyobrażacie sobie że wraz ze znajomymi wyskakujecie na pizze, a w lokalu nie gra żadna muzyka? My nie. Nie ma co udawać że muzyka nie pomaga w biznesie, POMAGA. I tutaj pojawiają się schody. ZAIKS, STOART, ZPAV i SAWP tylko czyhają, ale to dlatego że mają taki obowiązek, każda z tych organizacji działa z innych pobudek. ZAIKS pobiera opłaty za prawa autorów: tekstów, melodii piosenek, STOART za prawa wykonawców piosenek, muzyków, wokalistów itp., ZPAV za prawa producentów nagrań, SAWP za prawa polskich artystów. Teoretycznie wszystkie się przenikają w swoich obowiązkach, jednak w praktyce wychodzi inaczej.

Przeważnie właściciele firm uruchamiają radia czy odtwarzają piosenki bez pomyślenia o konsekwencjach. Do czasu aż do drzwi zapukają kontrolerzy z ZAIKSu, sprawdzą metraż, lokację, charakter firmy i zmuszą do podpisania umowy bo w przeciwnym wypadku mogą narzucić karę. Większość przedsiębiorców podpisują w tym momencie umowę mają nadzieję że to koniec problemów co prawda bardzo kosztowny, ale koniec. Ludzie nie wiedzą że każda z czterech wyżej wymienionych organizacji może pobierać opłaty jednocześnie i bardzo często tak właśnie jest. Po ZAIKSie przychodzą kolejne firmy, straszą karami, przedsiębiorcy podpisują umowę, a wcale nie muszą.

Fakty są takie że ZAIKS i inne opłaty płaci się tylko za publiczne odtwarzanie muzyki której prawa ZAIKS i inne organizacje posiadają. Jest w naszym kraju kilka alternatyw czyli firm, które sprzedają muzykę do której posiadają wyłączne prawa i żadna inna organizacja nie może rościć sobie do nich praw. Nawet jeśli posiadacie już podpisane umowy z ZAIKSem to możliwe jest zrezygnowanie z tych usług i skorzystanie z takiej firmy.

Bardzo dobrze opisaliśmy co chcemy robić na tej stronie w naszym poprzednim wpisie. Przy okazji obiecujemy, że od teraz wpisy będą pojawiać się tutaj regularnie więc warto dodać nas do Ulubionych stron i śledzić na bieżąco, nigdy nie wiecie kiedy wiedza na temat ZAIKS może się Wam przydać!
Na tej stronie staramy się wprowadzić jak najwięcej istotnych informacji, wyjaśnić wszelkie niejasności prawne, obalić przesądy, zdemaskować nieuczciwe działania organizacji , po to aby polscy przedsiębiorcy nie byli w kontaktach z ZAIKS, STOART, SAWP czy ZPAV w pozycji słabszego i niedoinformowanego. Brak wiedzy nie chroni przed konsekwencjami prawnymi a organizacje te oczywiście są obstawione prawnikami specjalistami z zakresu prawa autorskiego. Mają zatem nad nami ogromną przewagę wiedzy i z pewnością ją bezwzględnie wykorzystają w starciu z pojedynczym przedsiębiorcą.