Jak nie płacić ZAIKS i działać legalnie?
Jak nie płacić ZAIKS i działać legalnie? Nie, to nie jest tylko tani chwyt marketingowy byście kliknęli w linka. Nic z tych rzeczy. Są sposoby by nie płacić ZAIKS. Publicznie odtwarzać muzykę i robić to w pełni legalnie. Bez strachu, że do lokalu zapukają smutni Panowie z ZAIKS. Jak to zrobić? Odpowiedź jest prosta, znaleźć firmę zewnętrzną. Ale jaką? Gdzie jej szukać? Na co zwracać uwagę? Postaramy się odpowiedzieć na te wszystkie pytania.
Po pierwsze, czego szukamy? Firmy, która udostępnia muzykę bez ZAIKS. Oznacza to że posiada własną, stworzoną przez siebie, bądź kupioną muzykę. Która nie widnieje w bazach danych ZAIKS. Oczywiście firma taka musi posiadać pełny komplet dokumentów i certyfikatów. I jest gotowa pokazać przed zakupem. Dokumenty te również powinniśmy otrzymać po kupnie utworów.
Jak nie płacić ZAIKS i działać legalnie?
Dzięki certyfikatom legalności jesteśmy zwolnieni z płacenia ZAIKS.. Utwory nie są wpisane do ich bazy danych. Oczywiście nie będą to utwory znane z radia czy internetu. Ale coś za coś, usługi takich firm są często kilkakrotnie niższe niż opłacanie tantiem. Tym bardziej że firmy te nie interesują się jak ZAIKS gdzie mamy lokal. Jak jest duży czy ilu klientów obsługujemy dziennie. Płacimy jasny i przejrzysty abonament. Wszystko jest jasne. Nie musimy płacić ZAIKS.
Dlatego nie płacenie ZAIKS, a słuchanie muzyki i publiczne odtwarzanie muzyki w firmie jest legalne o ile nie jest to muzyka wpisana do ZAIKS. Jednak nie wszystkie utwory czy muzyka, która znajdziemy w internecie jako „darmowa” jest odpowiednia do puszczania w Waszej firmie. Dlaczego? Spotykamy się z problemem tego typu że przedsiębiorcy znajdą w internecie muzykę, która powinna być darmowa. Przy kontroli ZAIKS okazuje się że wcale darmowa nie jest, a doszukiwanie się sprawiedliwości od zagranicznych czy polskich stron widmo mija się z celem. Kara spada na nas i to my będziemy musieli płacić wysoki abonament za publiczne odtwarzanie muzyki.