Czy muszę płacić ZAIKS w czasach kryzysu

Czy muszę płacić ZAIKS w czasach kryzysu. Dość przewrotny tytuł, przyznajemy. Ale otrzymujemy od Was naprawdę sporo pytań, właśnie na ten temat. Czy muszę opłacać ZAIKS jeśli nie ma mnie w firmie, jeśli przez koronawirusa nie zarabiam? Odpowiedź jest prosta, nie, nie musicie. Jeśli firma jest zamknięta z powodu pandemii dotyczy Was zwolnienie z płacenia tantiem. Nie dotyczy to stacji radiowych czy telewizyjnych. Jednak odbiorców indywidualny już tak. Jeśli w Waszej firmie jedynie odtwarzacie muzykę nie musicie płacić ZAIKS.

Najlepiej jednak skontaktować się z ZAIKS i dowiedzieć dokładnie, od kiedy jesteście zwolnieni, za które miesiące nie musicie płacić, czy obowiązuje pełny miesiąc czy połowa, itp. Warto wiedzieć wcześniej byście potem nie zdziwili się że byliście zwolnieni, ale jednak część opłat należy uiścić. Jednak kryzys, koronawirus czy spowolnienie gospodarcze to ‚idealny’ czas by zrezygnować z ZAIKS. Dlaczego? W takich czasach często szuka się oszczędności, próbuje ciąć niepotrzebne koszty. Muzyka w firmie jest konieczna, nie da się z niej zrezygnować. Jednak da się na niej oszczędzić nie tracąc przy tym jakości muzyki. Jak? Wybierając muzykę bez ZAIKS z jednej z popularnych w naszym kraju firm. Firma taka posiada własne utwory, na które ma licencję i udostępnia ją firmom takim jak Wasza za drobną opłata.

Czy muszę płacić ZAIKS w czasach kryzysu
Czy muszę płacić ZAIKS w czasach kryzysu

Czy muszę płacić ZAIKS w czasach kryzysu

I mówimy tutaj o opłatach rzędu 20-30 zł, a nie ogromnych kwotach po kilkaset złotych. Tak, nie musicie już opłacać ZAIKS. Skorzystajcie z kryzysu i zmieńcie dostawcę muzyki z ZAIKS na firmy zewnętrzne. Może i nie posłuchacie znanych z radia i internetu utworów, ale będzie dużo taniej, a muzyka często jest bardzo dobrej jakości. Warto więc się zainteresować darmową muzykę bez ZAIKS. Darmową w sensie że nie jest konieczne płacenie ZAIKS jeśli  ją odtwarzacie w swojej firmie.

Oczywiście możecie skorzystać z faktu, że ZAIKS chwilo odroczył płacenie tantiem. Jednak za dwa, trzy miesiące wszystko z opłatami ZAIKS wróci do normy, będziecie nadal płacić, 200, 300 albo i 1000 zł, a Wasza firma będzie w stanie krytycznym po 2-3 miesiącach bycia nieczynną. Wszystko w czasach kryzysu i mniejszego ruchu czy kupowania dóbr materialnych. Dlatego zrezygnujcie z ZAIKS już dziś i zdecydujcie się na jakąś firmę zewnętrzną dostarczającą muzykę bez ZAIKS.

Dodaj komentarz