Uważajcie na oszustów ZAIKS! Często dostajemy od Was maile że padliście ofiarami oszustwa podczas wyboru alternatywy dla ZAIKS. Jak do tego dochodzi, na co warto zwracać uwagę, przed czym się strzec? Odpowiadamy na te pytania w poniższym tekście. Warto przeczytać jeśli macie już dość płacenia ZAIKS i innym organizacjom za puszczanie muzyki z radia czy internetu. Rozumiemy, że jest za drogo i jak najszybciej chcecie znaleźć alternatywę, ale zachowajmy przy tym zdrowy rozsądek.
Po pierwsze, nie decydujcie się mało zaufane strony w internecie w których możecie kupić muzykę bez ZAIKS. Mówimy tu o stronach zarówno zagranicznych jak i Polskich, które działają wyłącznie w sieci. Firmy takie nie posiadają swojej siedziby, nie można porozmawiać z jej pracownikami, po prostu kupujemy utwory i sprawa załatwiona. Niektórym może odpowiadać tego typu działalność. Jeśli jednak martwicie się o to czy utwory takie są w 100% legalne lepiej sobie odpuście dalszą współpracę.
W przypadku takich firm – widm. Nigdy nie znajdziecie osoby odpowiedzialnej za sprzedaną muzykę w przypadku kontroli ZAIKS. Pamiętajcie, w przypadku kontroli jeśli kupujecie od nieznanego źródła może okazać się że muzyka wcale nie jest darmowa czy bez wpisów w bazach ZAIKS. Nie zapominajmy że prócz ZAIKS, mamy jeszcze w Polsce STOART, ZPAV czy SAWP.
Uważajcie na oszustów ZAIKS!
Kolejna rzecz na którą warto zwrócić uwagę to czy otrzymujemy certyfikat legalności i dowód zakupu otrzymanej muzyki. Jeśli tego nie ma to nawet nie warto decydować się na taką firmę, bo z góry wiadomo że to jakiś zwykły przekręt. Lub firma która zniknie z rynku za góra pół roku, a my zostaniemy z problemem i nielegalną muzyką w swojej firmie.
Warto również zapytać się o referencje firmę, z którą chcemy współpracować. Poprosić aby podali przykładowe firmy, z którymi współpracują i jak długo. Jeśli firm tych nie znajdziemy w sieci, nie będzie się można z nimi skontaktować albo współpraca będzie prowadzona mniej niż 2 lata należy porzucić zainteresowanie taką firmą. Otrzymaliśmy albo jakieś fejkowe firmy, które nie istnieją albo na szybko zorganizowanych klientów, którzy są tak samo oszukiwane jak my. Minie jeszcze parę miesięcy i firma sprzedająca muzykę bez ZAIKS zniknie.
Całkowicie odradzamy kupowanie muzyki w firmach zagranicznych. Dlaczego? Ponieważ prawo zagraniczne nie działa dokładnie tak samo jak nasze. W przypadku utworów, które nie podlegają OZZ na przykład w Niemczech, w Polsce mogą być w bazach ZAIKS, STOART, ZPAV czy SAWP. Płacimy za coś co czego odsłuchiwanie i tak jest konieczne płacenie ZAIKS w naszym kraju. W takim razie jaki w tym sens skoro możemy po prostu włączyć radio czy muzykę z Youtube.
Ostatnio natknęliśmy się również na informację jakoby płacenia za streaming muzyki w zagranicznych serwisach jak Deezer, Spotify czy YouTUbe Music zwalnia z opłat ZAIKS. Nic bardziej mylnego, płacimy jedynie za usługę i wygodę, tantiemy dla artystów nadal musimy płacić skoro wchodzą w skład organizacji jak ZAIKS.
Zalecamy rozwagę przy wyborze alternatyw dla ZAIKS. Decydujmy się na firmy sprawdzone, które są od wielu lat na rynku i posiadają sporą bazę klientów. Ponadto posiadają przejrzyste zasady i regulaminy, podsiadają jasne plany abonamentowe.