Czy ZAIKS jest obowiązkowy dla Mały ZUS Plus?

Czy ZAIKS jest obowiązkowy dla Mały ZUS Plus? Od roku w Polsce obowiązuje Mały ZUS, jest to uproszczenie i udogodnienie dla małych firm, które nie były w stanie opłacać pełnego ZUSu z powodu niskich dochodów. Jedna w tym roku, a dokładniej od lutego w życie wchodzi Mały ZUS Plus. Nie będziemy się na ten temat rozpisywać, czym jest ten program znajdziecie w odnośniku na końcu tekstu. Jednak dostaliśmy kilka pytań od naszych czytelników o podobnej treści.

Pytania te brzmiały „Czy jeśli jestem na Mały ZUS Plus to muszę opłacać ZAIKS”? Pytanie dla jednym może wydawać się dość naiwne, ale jest w tym jakiś sens i logika. Skoro państwo upraszcza i ułatwia płacenia ZUSu dla firm, to może obejmuje to również inne świadczenia i usługi. W końcu ZUS jak i ZAIKS to publiczne tworzy, a nawet nazwa jest podobna.

Czy ZAIKS jest obowiązkowy dla Mały ZUS Plus?
Czy ZAIKS jest obowiązkowy dla Mały ZUS Plus?

Czy ZAIKS jest obowiązkowy dla Mały ZUS Plus?

Niestety, odpowiedź Was nie ucieszy. Nawet jeśli płacicie Mały ZUS Plus, a Wasza firma jest naprawdę mała to musicie zgłosić się do ZAIKS i opłacać comiesięczną opłatę. Nie ma od tego wyjątków. W razie kontroli ZAIKS na nic zdadzą się tłumaczenia, że nie wiedzieliście. Że dopiero rozpoczynacie działalność i nie mieliście pojęcia. ZAIKS to nie interesuje. Będzie kara, ale podpisanie umowy z wysokimi opłatami miesięcznymi, które na początku działalności mogą przytłoczyć.

Oczywiście istnieje możliwość by w swojej firmie puszczać muzykę i za to nie płacić. I nie ma to nic wspólnego z Mały ZUS plus. Chodzi po prostu o firmy zewnętrzne, które udostępniają swoją muzykę, która nie figuruje w ZAIKS. Wówczas nie musicie płacić tantiem, jednak minus jest taki że nie są to utwory znane z radia czy internetu. Jednak jeśli mamy płacić 20 zł miesięcznie zamiast 200-300 zł to wydaje mi się że fakt publicznego odtwarzania szerzej nieznanej muzyki w swoim lokalu nie stanowi już problemu.

Dodaj komentarz